קשיים התפתחותיים
אבחון אוטיזם

אוטיזם הינה תסמונת מולדת אשר עולה בשכיחותה בשנים האחרונות לאור ערנות גבוהה יותר ויכולת אבחנה בגיל הצעיר. התסמינים אומנם מופיעים בגיל צעיר, אך מתחדדים עם ההתפתחות החברתית של הילד. הבסיס האבחוני הנו קליני ומתבסס על ה- DSM V, אשר מתמקד בחלקים החברתיים וההתנהגותיים. פרט לכך, ניתן להשתמש בכלים אבחנתיים נוספים כגון: ADI R , CARS 2, ADOS . כמו כן, הילד זקוק לאבחון התפתחותי קוגנטיבי, אבחון אוטיזם, לאמוד את יכולותיו וחזקותיו בתחומים השונים ולמקד את הטיפול בהתאם לתוצאות האבחון.

באבחון אוטיזם לילד החשוד כלוקה באוטיזם שמים דגש הן על התקשורת המילולית והן על התקשורת הלא מילולית כחלק ממיומנויות חברתיות המצופות בהתאם לגילו של הילד. התקשורת המילולית כוללת אוצר מילים, הרכבת משפטים תוך שימוש פרגמטי נכון בשפה. התקשורת הלא מילולית כוללת את הקשר עין, ג'סטות, הבעות הפנים ועוד. במקביל נבדקות מיומנויות חברתיות של הילד בהתאם לגילו:  כגון יכולת למשחק משותף והדדי, יכולת להדדיות בשיחה והיכולת להיענות וליזום באופן תואם גיל.

נבדק תחום ההתנהגות, בו מסתכלים על יכולת הילד להתגמש ולקבל שינויים, מידת הנוקשות שלו, חזרתיות, תנועות סטריאוטיפיות נלוות ועוד.

כיצד נעזור לילד?
בראשונה צריך למקד את הקושי ולבצע אבחון אוטיזם. בעיקר חשוב לשים את הדגש על נקודות החוזקה של הילד שנותנות אפשרויות טיפול לאנשי המקצוע השונים בהמשך דרכו.

מהן שיטות הטיפול?
שיטות הטיפול הן שונות ומגוונות וכוללות שיטות התפתחותיות-רגשיות כגון ה - DIR (גישה טיפולית המתייחסת לשלב ההתפתחותי שבו נמצא הילד, לפרופיל הסנסורי שלו וליחסים שלו עם הדמויות המשמעותיות בסביבה), שיטות התנהגותיות כגון ה- ABA (שיטה התנהגותית המלווה על ידי מנתחת התנהגות המחזקת התנהגויות תקשורתיות רצויות ומכחידה התנהגויות שאינן אדפטיביות), שיטות תזונתיות כגון דיאטת DAN. אבחון אוטיזם משלב בתוכו טיפולים בתחום של פסיכולוגיה, קלינאות התקשורת, ריפוי בעיסוק בהתאם לשיטה בה מתמחה המטפלת.

לגבי השאלה האם ניתן להחלים מהאוטיזם?
יש לכך כמה דעות: הראשונה אומרת שאי אפשר להחלים, אך ניתן לנקוט בשיטות שונות על מנת לשפר את איכות החיים שלו הילד ומשפחתו.
אולם יש דוגמאות רבות של ילדים שהצליחו להחלים מהתסמונת בעזרת טיפולים אינטנסיביים.

זכויות:
ילד אשר מאובחן כסובל מאוטיזם זכאי על פי חוק לגן תקשורת וכן ההורים לקצבה חודשים הקבועה על פי החוק. ניתן להתעדכן בזכויות 
באתר של הביטוח הלאומי.

כיצד מבוצע אבחון אוטיזם?
האבחון מבוצע במספר שלבים. השלב הראשון מתקיימת שיחה מקיפה ומעמיקה עם ההורים וקבלת אינפורמציה דרך שאלון גננת/מורה, לאחר מכן מבוצע אבחון לילד הכולל תצפית במשחק, אבחון התפתחותי/קוגנטיבי ושאלונים לאוטיזם. בסופו של תהליך, שיחה מקיפה עם ההורים על תוצאות האבחון ושימת דגש על המלצות טיפוליות ויעדים.