קשיים התפתחותיים

אבחון הפרעות קשב וריכוז

 

אחת הבעיות הנפוצות והשכיחות המוערכות בכ- 5 עד 10 אחוז בקרב ילדים בית הספר הינה הפרעת הקשב. זו הפרעה נוירו התפתחותית שעיקר תסמיניה מתבטאים בקשיי קשב וריכוז ובמידה ומופיעים גם היפראקטיביות ואימפולסיביות מדובר על הפרעת קשב משולבת הידועה כ- ADHD. במידה ומבצעים אבחון קשב וריכוז ולא מופיעים תסמינים של היפראקטיביות ואימפולסיביות מדובר בהפרעת קשב ללא היפראקטיביות והיא ADD.

 

הפרעת הקשב מתאפיינת בתחלואה נלווית כגון לקויות למידה, דיכאון, חרדה, בעיות התנהגות, תסמונת טורט, טיקים ועוד. כל זה אפשר כמובן לבדוק בעזרת אבחון הפרעות קשב וריכוז בצרוה מקצועית.

 

ברוב המקרים הפרעת הקשב באה לידי ביטוי לראשונה בילדות ואינה חולפת עם ההתבגרות. בעיית הקשב יכולה להתבטא בפזיזות, באי שקט מוטורי (הילד מתקשה לשבת בשעת ריכוז, מתקשה לשבת לאורך שיעור...), טווחי קשב קצרים, קושי בהתמקדות לביצוע מטלה, כל אלו גורמים להנמכה ביכולות של הילד.

 

הקשיים הבאים לידי ביטוי הנם קשיים רב תחומיים, ובעיית הקשב פוגעת הן בתחום הלימודי, החברתי, ההתנהגותי של הילד. בתחום הלימודי, ישנה פגיעה בתפקודים הניהוליים, הכוללים תכנון וארגון, בעיה בתפיסת הזמן, שכחנות, קושי בזיכרון לטווח ארוך ויכולת שליפה וכו'.

 

בתחום ההתנהגותי, הקשיים באים לידי ביטוי הן בביה"ס והן בבית. בבית, בעיות הקשב גורמות לחילוקי דעות בין הילד להורה, התנהגות סוערת, חוסר הקשבה, חוסר בקבלת סמכות הורית. ההורה עשוי להיתקל בקושי בהצבת גבולות וללא הדרכה מתאימה עשוי לחוש חסר אונים.

 

בבית הספר קשיי הקשב באים לידי ביטוי בסכסוכים עם ילדים, חוסר הקשבה בשיעור, חולמנות וכתוצאה מכך יכול להיגרם פער לימודי.

 

הפרעת הקשב הינה גנטית ולרוב נמצא יותר מאחד במשפחה הסובל מהפרעה זו.

 

מחקרים שונים אשר השתמשו בהדמיה מוחית הראו שהלקות הקשבית היא באזור הפרונטו-סנטרלי,הנוירוטרנסמיטר העיקרי הינו דופמין, אשר משתייך למשפחת הקטכולמינים. הדופמין מעורב במספר תפקודים חשובים כגון תנועה וקשב ולמידה, ומקושר גם ליכולות תכנון. במוחם של אנשים עם הפרעת קשב נמצאה רמה נמוכה של דופמין על רקע של פירוק מהיר שלו. תרופות כגון הריטלין מגרות שחרור של דופמין ונוירואפינפרין ובכך מביאות להפחת הסימפטומים של הפרעת הקשב. רמת הדופמין משפיעה על ההתנהגות. עליה בכמות הדופמין במוח מעלה את יכולת הקשב והריכוז.

 

אבחון מוקדם של הפרעת הקשב הוא חשוב לאור הקשיים והבעיות הנלווים להפרעת הקשב והריכוז והנזקים המצטברים הן בתחום הלימודי והן בתחום החברתי התנהגותי.

 

אבחון הפרעות קשב וריכוז


על מנת לתת תגובה בצורת טיפול בהפרעות קשב וריכוז יהיה עלינו לבצע אבחון קשב וריכוז המבוסס על לקיחת מידע לגבי תפקודו של הילד בבית ובמסגרת הלימודית, קבלת מידע מהמסגרת הלימודית, שאלון קונרס וכן אבחון של תפקודי הלמידה על מנת לשלול סיבות אחרות כגורמים לקשיים בבית הספר או כחלק מתחלואה נלווית להפרעת הקשב. במידת הצורך מתבצע אבחון קוגנטיבי הכולל בדיקה של מהירות העיבוד, יכולות תכנון, ארגון והתמדה.

תוכנית טיפול בהפרעות קשב וריכוז נבנית בהתאם לצרכי הילד והטיפול נקבע בהתאם לקשיים ולתחלואה הנלווית: התאמת טיפול תרופתי, הדרכת הורים, טיפול פסיכולוגי.